Konfiguracja systemu Beko Bin60g

Konfiguracja systemu Beko Bin60g to proces, który umożliwia użytkownikom konfigurowanie najważniejszych ustawień systemu w celu dostosowania go do własnych potrzeb. Użytkownicy mogą ustawić różne parametry, takie jak język interfejsu, ustawienia zabezpieczeń, ustawienia połączeń sieciowych, ustawienia systemu plików i inne. Proces konfiguracji jest prosty, a użytkownicy mogą łatwo przejść przez cały proces, korzystając z intuicyjnego interfejsu użytkownika. Ponadto, narzędzia do konfiguracji są w pełni dostosowane do potrzeb użytkownika, co umożliwia szybkie i skuteczne dostosowanie systemu Beko Bin60g do własnych potrzeb.

Ostatnia aktualizacja: Konfiguracja systemu Beko Bin60g

Zanim uruchomimy system operacyjny, pecetem kierują BIOS lub UEFI. Na tym etapie nie możemy wiele zdziałać, poza zmianą ustawień. Zazwyczaj nigdy się tym nie zajmujemy. Sięgamy do UEFI lub BIOS-u tylko wtedy, gdy system nie funkcjonuje zgodnie z naszymi oczekiwaniami lub gdy chcemy? np. po zakończeniu wsparcia producenta dla Windows XP? zainstalować nowy system operacyjny. W takich sytuacjach nie unikniemy konieczności zmiany ustawień BIOS-u lub UEFI.

Najważniejsze sekcje, do których musimy sięgnąć, to zazwyczaj: konfiguracja procesora, RAM i chipsetu płyty głównej (odpowiedzialnego za wyświetlanie grafiki i odtwarzanie dźwięku), jak również opcje bootowania. Konstrukcja UEFi jest zupełnie inna niż jego poprzednika BIOS-u, jednak z punktu widzenia użytkownika różnice są nieznaczne. Najbardziej zwraca uwagę układ optyczny: BIOS (Basic Input/Output System) najczęściej oferuje zawiły, tekstowy intefejs, podczas gdy UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) można sterować poprzez graficzny interfejs za pomocą myszy.

UEFI poza funkcjami BIOS-u dysponuje również trybem kompatybilności z BIOS-em oraz opcją »Secure Boot«, która wraz z Windows 8 lub kompatybilnym Linuxem chroni komputer przed groźnymi rootkitami. Nowocześniejszy firmware pecetów UEFI oferuje lepsze zarządzanie sprzętem. Za jego pomocą możemy np. utworzyć partycje na dysku, zarządzać procesem startu komputera, a także obsłużyć dyski, których pojemność przekracza dwa terabajty. UEFI daje też możliwość włączania komputera za pośrednictwem sieci, a także zdalnego modyfikowania parametrów rozruchowych decydujących o pracy systemu operacyjnego.

Jak dostać się do BIOS-u?

Aby uzyskać dostęp do opcji konfiguracyjnych BIOS-u lub UEFI, musimy podczas startu komputera obserwować komunikaty wyświetlane na ekranie. Najczęściej, w zależności od systemu i typu komputera, wystarczy nacisnąć [F2], [F8] lub [Del]. Niektóre notebooki zostały wyposażone w specjalne sprzętowe przyciski, umożliwiające wyświetlenie okna konfiguracji BIOS-u lub UEFI. Większość producentów płyt głównych i komputerów stacjonarnych stawia na firmware American Megatrends (AMI), w efekcie konfiguracja – pomimo różnych układów optycznych i innych oznaczeń – często jest podobna, niezależnie od modelu płyty głównej. Najważniejsze oznaczenia i skróty klawiaturowe zestawiliśmy w ramce poniżej.

Źródło zdjęć: © (fot. pl)

Perfekcyjna konfiguracja

System będzie działał szybko i stabilnie jedynie wtedy, gdy podstawowe parametry pracy BIOS-u/UEFI są prawidłowe. W przypadku urządzeń z UEFI domyślne ustawienia są najczęściej poprawne, natomiast dla starszych płyt głównych z BIOS-em może być wymagane wprowadzenie zmian w konfiguracji.

1. CPU i RAM: sprawdzenie taktowania

Źródło zdjęć: © (fot. pl)

Aby się dowiedzieć, czy nasz procesor i RAM działają w optymalnym tempie, uruchamiamy w Windows programy CPU-Z (www. cpuid. com) oraz prime95 (www. mersenne. org/download). W prime95 wybieramy kolejno »Options | Torture Test | OK«, aby maksymalnie obciążyć procesor. Następnie kontrolujemy, jaką częstotliwość pracy wyświetla program w sekcji »CPU | Clocks | Core Speed« oraz czy zgadza się ona z nominalną częstotliwością taktowania. Jeśli CPU-Z nie wyświetli nominalnego wskaźnika częstotliwości, sprawdzamy te informacje na stronach ark. intel. com/pl lub products. amd. com. Aktualna częstotliwość taktowania pamięci RAM podana jest w oknie aplikacji CPU-Z na zakładce „Memory” w sekcji „DRAM Frequency”. Widoczny w tym miejscu parametr musimy podwoić w przypadku najczęściej stosowanej pamięci DDR. W zakładce „SPD” znajdują się nominalne dane określające wydajności pamięci RAM. Jeśli sprawdzone przez nas częstotliwości taktowania CPU i RAM wydają się za niskie, w następnym kroku upewniamy się, czy możemy dokonać zmian w
BIOS-ie lub UEFI.

2. Ustawiamy częstotliwość zegarów CPU i RAM

Źródło zdjęć: © (fot. pl)

Restartujemy komputer i wywołujemy BIOS/UEFI. Wyszukujemy opcje umożliwiające określenie częstotliwości taktowania dla CPU i RAM. W przypadku płyt głównych Asusa odpowiednie opcje znajdziemy w menu »Al Tweaker«. Największą stabilność działania komputera zapewni ustawienie wszystkich wartości na »Auto«.

3. Konfigurujemy komponenty płyty głównej

Źródło zdjęć: © (fot. pl)

Za pośrednictwem BIOS/UEFI skonfigurujemy parametry pracy komponentów komputera, w tym kontrolera napędu, który w urządzeniach z BIOS-em najczęściej ma niepoprawne domyślne ustawienia – zamiast tybu »IDE«, dla optymalnej wydajności powinniśmy wybrać opcję »AHCI« (choć niektóre systemy Live – np. do tworzenia partycji – potrzebują ustawienia »IDE«). W przypadku płyty głównej z AMI-BIOS-em dokonamy wyboru, wskazując w menu »Configuration | Configure SATA as«, w menu UEFI klikamy »Advanced | SATA Configuration«. Nieużywane komponenty, takie jak FireWire, porty COM i LPT, możemy wyłączyć w menu BIOS-u UEFI, wybierając »Advanced | Onboard devices configuration«.

4. Specjalność UEFI: Secure Boot

Źródło zdjęć: © (fot. pl)

W komputerach z Windows 8 OEM konfiguracja UEFI przeszkadza w instalacji innego systemu operacyjnego oraz uruchamianiu systemów Live-DVD. Aby pozbyć się tej blokady, zmieniamy w menu UEFI »Boot | CSM« opcję »Launch CSM« na »Enabled«. Aktywowanie CSM spowoduje, że UEFI będzie zachowywał się w odniesieniu do systemu operacyjnego jak zwykły BIOS. Opcja »Secure Boot«, która udaremnia ataki rootkitów, wówczas nie zadziała. pl/Zi9iZy5wdQhYCyxKGgx4HRtTeBBcVXZLTEtgWxo4dVwPEW5MGh50HklHKhUaFnUAFhouHhoHMQ8WCz1XRRk9S0Q"/>

Zobacz także: Nowy helikopter amerykańskiej armii. Lepszy od wszystkich innych!

Wydobywanie zapasów mocy

Ustawienia BIOS/UEFI stanowią punkt wyjścia do tego, by wskutek przetaktowania CPU i RAM-u uzyskać większą wydajność sprzętu. Nowoczesne płyty główne pomagają użytkownikowi nawet w automatycznym określeniu granic możliwości sprzętu – jeśli będziemy korzystać z gotowych profili, zachowamy gwarancję na płytę główną. Przetaktowanie procesora

Źródło zdjęć: © (fot. pl)

Jeśli mamy wrażenie, że naszemu komputerowi w niewielkim stopniu brakuje wydajności, można podnieść częstotliwość taktowania CPU o kilka punktów procentowych. W przypadku płyt głównych Asusa w BIOS-ie UEFI w sekcji »Al Tweaker« możemy wybrać moduł »AI Overclock Tuner«, który automatycznie podnosi częstotliwości taktowania dla pamięci i mnożnik CPU do wartości, które zależą od specyfikacji naszych komponentów. W naszym testowym komputerze z procesorem AMD Phenom II X6 1090 T uzyskaliśmy, korzystając z opcji BIOS-u/UEFI, ok. 4-procentowy wzrost wydajności, zmierzony prostym benchmarkiem NovaBench. Optymalne wykorzystanie pamięci RAM

Źródło zdjęć: © (fot. pl)

Wiele nowych modułów RAM dostarcza szczegółowych informacji o parametrach pracy w postaci plików XMP lub AMP – dla UEFI to gotowe dane pozwalające dobrać parametry przetaktowania komponentów. Jeśli aktywujemy w menu UEFI overclocking z wykorzystaniem XMP (Intel) lub AMP (AMD), płyta główna wykorzysta maksymalną wydajność modułów RAM. Zapis profili

Źródło zdjęć: © (fot. pl)

UEFI i nowsze wersje BIOS-u oferują możliwość zapisywania ustawień w jednym z kilku profili. Dzięki temu restartując komputer możemy stosownie do potrzeb wybrać profil z ustawieniami przetaktowanymi z myślą o wydajności, lub z oszczędnymi i cichszym ustawieniami standardowymi, bez konieczności modyfikowania za każdym razem poszczególnych parametrów pracy PC.

Zobacz także: Pokonał trzech przeciwników naraz. Z zamkniętymi oczami.

Czy te informacje były pomocne?

Jaka jest jakość języka?
Co wpłynęło na Twoje wrażenia?

Dziękujemy za opinię!

×

korzystanie z narzędzia Konfiguracja systemu - Windows Client | Microsoft LearnPrzejdź do głównej zawartości

Ta przeglądarka nie jest już obsługiwana.

Przejdź na przeglądarkę Microsoft Edge, aby korzystać z najnowszych funkcji, aktualizacji zabezpieczeń i pomocy technicznej.

 • Artykuł
 • Czas czytania: 7 min

W tym artykule opisano sposób używania narzędzia Konfiguracja systemu do rozwiązywania problemów z błędami konfiguracji.

Dotyczy: Windows Vista
Oryginalny numer KB: 950093

Wprowadzenie

W tym artykule opisano sposób używania narzędzia konfiguracji systemu (Msconfig. exe) do rozwiązywania problemów z błędami konfiguracji, które mogą uniemożliwić poprawne uruchamianie systemu Windows Vista.

Więcej informacji

Narzędzie Konfiguracja systemu znajduje i izoluje problemy. Nie jest to jednak program do zarządzania uruchamianiem.

Aby uzyskać więcej informacji na temat sposobu wyłączania lub trwałego usuwania programów uruchamianych po uruchomieniu systemu Windows, kliknij następujący numer artykułu, aby wyświetlić artykuł w bazie wiedzy Microsoft Knowledge Base:

270035 Jak wyłączyć programy uruchamiane po uruchomieniu systemu Windows XP Home Edition lub Windows Vista

Zaawansowane rozwiązywanie problemów

Te kroki rozwiązywania problemów są przeznaczone dla zaawansowanych użytkowników komputerów. Jeśli nie masz możliwości zaawansowanego rozwiązywania problemów, możesz poprosić kogoś o pomoc lub skontaktować się z pomocą techniczną. Aby uzyskać informacje o tym, jak skontaktować się z pomocą techniczną, odwiedź następującą witrynę sieci Web firmy Microsoft:
Pomoc techniczna firmy Microsoft
Narzędzie Konfiguracja systemu automatyzuje rutynowe kroki rozwiązywania problemów, których używają specjaliści ds. obsługi klienta firmy Microsoft podczas diagnozowania problemów z konfiguracją systemu.

Gdy używasz tego narzędzia, możesz wybrać opcje, aby tymczasowo uniemożliwić ładowanie usług i programów podczas procesu uruchamiania systemu Windows. Dzięki temu procesowi można zmniejszyć ryzyko wystąpienia błędów wpisywania podczas korzystania z Edytora rejestru. Ponadto w przypadku korzystania z narzędzia można łatwo przywrócić oryginalną konfigurację.

W przypadku korzystania z narzędzia Konfiguracja systemu można uruchomić system Windows, podczas gdy typowe usługi i programy startowe są wyłączone. Następnie można je włączać pojedynczo. Jeśli problem nie występuje, gdy usługa jest wyłączona, ale występuje po włączeniu usługi, przyczyną problemu może być usługa.

Możesz łatwo zresetować lub zmienić ustawienia konfiguracji w systemie Windows Vista, aby uwzględnić preferencje dla następujących ustawień:

 • Opcje uruchamiania

 • Usługi, które mają zostać uruchomione podczas procesu uruchamiania

 • Programy, które są ustawione do załadowania podczas procesu uruchamiania

  Uwaga

  Te programy są określone w folderach Programy/Uruchamianie i w rejestrze.

  Aby korzystać z narzędzia Konfiguracja systemu, musisz być zalogowany jako administrator lub członek grupy Administratorzy.

  Dostępne opcje uruchamiania

  Dostępne są następujące opcje uruchamiania:

 • Normalne uruchamianie
 • Uruchamianie diagnostyczne
 • Selektywne
 • Normalne uruchamianie

  Normalną opcją uruchamiania jest domyślny system Windows. Ta opcja umożliwia uruchamianie systemu Windows w trybie normalnym wraz ze wszystkimi załadowanymi programami, usługami i sterownikami urządzeń.

  Uruchamianie diagnostyczne

  Opcja uruchamiania diagnostycznego umożliwia systemowi Windows określenie, które podstawowe sterowniki urządzeń i oprogramowanie mają zostać załadowane podczas uruchamiania systemu Windows. W przypadku korzystania z tej opcji system tymczasowo wyłącza usługi firmy Microsoft, takie jak następujące usługi:

 • Sieci
 • "Plug and Play"
 • Rejestrowanie zdarzeń
 • Raportowanie błędów
 • Przywracanie systemu
 • Nie używaj tej opcji, jeśli musisz użyć usługi firmy Microsoft do przetestowania problemu.

  Aby przeprowadzić uruchamianie diagnostyczne, wykonaj następujące kroki:

  1. Kliknij przycisk Start, wpisz msconfig w polu Rozpocznij wyszukiwanie, a następnie naciśnij klawisz ENTER.

   Jeśli zostanie wyświetlony monit o hasło administratora lub potwierdzenie, wpisz hasło lub kliknij przycisk Kontynuuj.

  2. Na karcie Ogólne kliknij pozycję Uruchamianie diagnostyczne, a następnie kliknij przycisk OK.

  3. Kliknij przycisk Uruchom ponownie.

  Jeśli problem nie występuje po ponownym uruchomieniu systemu Windows, użyj opcji uruchamiania selektywnego, aby spróbować znaleźć problem, wyłączając i włączając poszczególne usługi i programy startowe.

  Selektywne

  Opcja uruchamiania selektywnego umożliwia wybranie programów i usług, które mają zostać załadowane przez komputer po ponownym uruchomieniu komputera. Możesz wybrać jedną z następujących opcji:

 • Ładowanie usług systemowych
 • Ładowanie elementów startowych
 • Używanie oryginalnej konfiguracji rozruchu
 • Domyślnie są zaznaczone wszystkie te opcje. Następujące reguły dotyczą następujących opcji:

 • Po kliknięciu, aby zaznaczyć pole wyboru, opcja jest przetwarzana po ponownym uruchomieniu komputera.
 • Po kliknięciu, aby wyczyścić pole wyboru, opcja nie jest przetwarzana po ponownym uruchomieniu komputera.
 • Gdy pole wyboru jest zaznaczone i gdy nie można kliknąć, aby wyczyścić pole wyboru, ponieważ jest niedostępne, niektóre elementy nadal ładują się z tej opcji po ponownym uruchomieniu komputera.
 • Gdy pole wyboru nie jest zaznaczone i gdy nie można kliknąć, aby zaznaczyć pole wyboru, ponieważ jest niedostępne, opcja nie jest obecna na komputerze.
 • Nie można zmienić opcji Użyj oryginalnej konfiguracji rozruchu.
 • Po kliknięciu przycisku, aby wyczyścić pole wyboru Załaduj usługi systemowe, należy wyłączyć usługi firmy Microsoft, takie jak następujące usługi:

  Nie klikaj, aby wyczyścić to pole wyboru, jeśli musisz użyć usługi firmy Microsoft do przetestowania problemu.

  Aby przeprowadzić selektywne uruchamianie i rozwiązać problem, wykonaj następujące kroki:

 • Na karcie Ogólne kliknij pozycję Uruchamianie selektywne, a następnie kliknij, aby wyczyścić pola wyboru Załaduj usługi systemowe i Załaduj elementy startowe.

 • Kliknij przycisk OK, a następnie kliknij przycisk Uruchom ponownie.

  Jeśli po ponownym uruchomieniu komputera można odtworzyć problem, problem nie jest związany z usługami systemowymi ani elementami uruchamiania. W takim przypadku narzędzie Konfiguracja systemu nie pomoże rozwiązać problemu.

  Jeśli nie można odtworzyć problemu po ponownym uruchomieniu komputera, problem jest związany z usługami systemowymi lub elementami uruchamiania. Aby określić elementy, z którymi problem jest związany, wykonaj następujące kroki:

 • Na karcie Ogólne kliknij pozycję Uruchamianie selektywne, a następnie kliknij, aby zaznaczyć pole wyboru Załaduj usługi systemowe.

  Jeśli po ponownym uruchomieniu komputera można odtworzyć problem, problem jest związany z jedną z usług systemowych. W przeciwnym razie problem jest związany z jednym z elementów uruchamiania.

  Po określeniu elementów, z którymi problem jest związany, wykonaj kroki opisane w sekcji "How to determine the service or startup item that is causing the issue" (Jak określić usługę lub element startowy powodujący problem), aby określić poszczególne usługi lub element startowy powodujący problem.

  Jak określić usługę lub element startowy, który jest przyczyną problemu

  Aby określić przyczynę problemu, można uniemożliwić ładowanie poszczególnych usług i elementów uruchamiania po ponownym uruchomieniu komputera. Możesz wykonać te kroki.

  Jak określić usługę systemową, która powoduje problem

 • Kliknij kartę Usługi, kliknij pozycję Wyłącz wszystko, kliknij, aby zaznaczyć pole wyboru dla pierwszej usługi, która znajduje się na liście, a następnie uruchom ponownie komputer.

  Jeśli problem nie wystąpi, możesz wyeliminować pierwszą usługę jako przyczynę.

 • Po wybraniu pierwszej usługi kliknij, aby zaznaczyć pole wyboru dla drugiej usługi, a następnie uruchom ponownie komputer.

 • Powtórz ten proces do momentu odtworzenia problemu. Jeśli nie możesz odtworzyć problemu, możesz wyeliminować usługi systemowe jako przyczynę. Przejdź do następnej procedury.

  Jak określić element uruchamiania, który jest przyczyną problemu

 • Kliknij kartę Ogólne, a następnie kliknij, aby zaznaczyć pole wyboru Załaduj elementy startowe.

 • Kliknij kartę Uruchamianie, kliknij pozycję Wyłącz wszystko, kliknij, aby zaznaczyć pole wyboru dla pierwszego elementu startowego, który znajduje się na liście, a następnie uruchom ponownie komputer.

  Jeśli problem nie wystąpi, możesz wyeliminować pierwszy element uruchamiania jako przyczynę.

 • Po wybraniu pierwszego elementu uruchamiania kliknij, aby zaznaczyć pole wyboru dla drugiego elementu startowego, a następnie uruchom ponownie komputer.

  Jak włączyć i wyłączyć poszczególne usługi i elementy uruchamiania

  Opcje usług i uruchamiania

  Karty Usługi i uruchamianie w narzędziu Konfiguracja systemu mają następujące opcje:

 • Pola wyboru umożliwiają włączenie lub wyłączenie opcji. Aby włączyć lub wyłączyć opcję, aby załadować lub nie załadować podczas uruchamiania, kliknij, aby zaznaczyć lub kliknąć, aby wyczyścić pole wyboru. Zaznaczone pole wyboru wskazuje, że opcja zostanie uruchomiona lub załadowana podczas uruchamiania.
 • Klawisze strzałek klawiatury umożliwiają przechodzenie przez różne opcje, gdy nie masz myszy.
 • Pasek SPACJI umożliwia wybranie i wyczyszczanie opcji, gdy nie masz myszy.
 • Po kliknięciu przycisku, aby wyczyścić pole wyboru dla elementu, automatycznie zostanie wybrana opcja Uruchamianie selektywne na karcie Ogólne.

  Jak wrócić do normalnego uruchamiania

  Po zakończeniu rozwiązywania problemów i rozwiązaniu konfiguracji wróć do normalnego uruchamiania. Możesz wykonać następujące kroki:

 • Na karcie Ogólne kliknij pozycję Uruchamianie normalne, a następnie kliknij przycisk OK.

  Jak uruchomić narzędzia diagnostyczne i inne zaawansowane narzędzia

  Możesz użyć karty Narzędzia w narzędziu Konfiguracja systemu, aby uruchomić narzędzia diagnostyczne i inne zaawansowane narzędzia. Na karcie Narzędzia jest również wyświetlana ścieżka i przełączniki narzędzi.

  Aby uruchomić co najmniej jedno z narzędzi wymienionych na karcie Narzędzia, kliknij narzędzie, które chcesz uruchomić, a następnie kliknij przycisk Uruchom. Możesz też kliknąć narzędzie, które chcesz uruchomić, a następnie naciśnij klawisze ALT+L.

  Informacje

  Aby uzyskać więcej informacji na temat zaawansowanego rozwiązywania ogólnych problemów z uruchamianiem w systemie Windows Vista, kliknij następujący numer artykułu, aby wyświetlić artykuł w bazie wiedzy Microsoft Knowledge Base:

  927392 Jak używać narzędzia Bootrec. exe w środowisku odzyskiwania systemu Windows w celu rozwiązywania i naprawiania problemów z uruchamianiem w systemie Windows Vista

  Aby uzyskać więcej informacji na temat sposobu przywracania systemu w celu przywrócenia systemu Windows Vista, kliknij następujący numer artykułu, aby wyświetlić artykuł w bazie wiedzy Microsoft Knowledge Base:

  936212 Jak naprawić system operacyjny i jak przywrócić konfigurację systemu operacyjnego do wcześniejszego punktu w czasie w systemie Windows Vista

  Aby uzyskać więcej informacji na temat konfigurowania systemu Windows Vista w stanie "czystego rozruchu", kliknij następujący numer artykułu, aby wyświetlić artykuł w bazie wiedzy Microsoft Knowledge Base:

  929135 Jak rozwiązać problem, wykonując czysty rozruch w systemie Windows Vista

  Jeśli te artykuły nie mogą pomóc w rozwiązaniu problemu lub jeśli wystąpią objawy, które różnią się od tych opisanych w tym artykule, wyszukaj w bazie wiedzy Microsoft Knowledge Base więcej informacji. Aby przeszukać bazę wiedzy Microsoft Knowledge Base, odwiedź następującą witrynę sieci Web firmy Microsoft:
  https://support. com

  Wpisz tekst otrzymanego komunikatu o błędzie lub wpisz opis problemu w polu Wyszukaj, a następnie naciśnij klawisz ENTER.

Dodatkowe zasoby

Konfiguracja systemu Beko Bin60g

Bezpośredni link do pobrania Konfiguracja systemu Beko Bin60g

Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

Ostatnia aktualizacja Konfiguracja systemu Beko Bin60g