Procedura instalacji Cables To Go 29970

Instalacja kabla Cables To Go 29970 jest prosta i może być wykonana w kilku prostych krokach. Po pierwsze, przygotuj kable, takie jak zasilacz, kabel HDMI i kabel antenowy, aby podłączyć go do odpowiednich gniazd. Następnie podłącz wtyczkę kabla HDMI do wejścia HDMI na telewizorze i umieść kabel antenowy w tym samym wejściu. Po podłączeniu kabla HDMI, podłącz kabel antenowy do gniazdka antenowego w telewizorze. Na koniec podłącz zasilacz do kabla Cables To Go 29970. Po wykonaniu tych kroków, możesz użyć pilota do wyboru i sterowania tym kablem.

Ostatnia aktualizacja: Procedura instalacji Cables To Go 29970

Please add exception to AdBlock for elektroda. pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Thank you very much for proposing a new subject! After verifying you will receive points!

PLukowiak 17 Jun 2019 18:50 69759

 • #1Level 9  

  #1

  Witajcie

  Jako, że dzisiaj przyjęto mój wniosek do PGE chciałbym podzielić się swoim doświadczeniem aby ułatwić innym ten dość ciężki proces jakim jest zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej do zakładu energetycznego. W załącznikach znajdziecie pliki o których zaraz Wam opowiem:Wniosek do PGE. pdf - jest to cały komplet wniosków, schematów oraz certyfikatów jaki musicie złożyć do Waszego oddziału dystrybucyjnego. Na niebiesko wpisałem przykładowe dane oraz parametry dla wybranego inwertera oraz paneli (parametry zgadzają się z rzeczywistością w razie potrzeby ich użycia ), na czerwono zaś cenne rady na tym etapie wypełniania wniosku o których albo doczytałem albo dowiedziałem się od osoby odpowiedzialnej za przyłączenia nowych instalacji.A zatem, co trzeba umieścić w takim wniosku do PGE na dzień dzisiejszy?
  1. "Zgłoszenie mikroinstalacji - ZM 2019-04-15",
  2. "06. 3_Zalacznik_C_Specyfikacja_techniczna_instalacji_fotowoltaicznej_15. 06. 2016, ",
  3. Schemat naszej instalacji i przyłączenia
  4. Karty katalogowe inwertera oraz paneli fotowoltaicznych
  5. Certyfikat NC RFG inwertera a raczej deklaracja zgodności (podobno nie ma jeszcze nawet urzędów wydających takie certyfikaty w Polsce)
  6. Certyfikaty inwertera o zgodności z polską normą EN50438 i certyfikat od paneli o zgodności z normą CECo ważne, wszystkie certyfikaty MUSZĄ BYĆ W JĘZYKU POLSKIM. W moim przypadku nie wystarczyło zwykłe tłumaczenie wykonane przeze mnie, musiało to być potwierdzone przez tłumacza przysięgłego (w razie potrzeby udostępnię kontakt do tłumacza który wykonał dla mnie tłumaczenia z potwierdzeniem za rozsądną kwotę).
  Certyfikaty muszą się również zgadzać z faktycznie zgłaszanym sprzętem - czyli jednak obaliłem mit, że nikt nie sprawdza dokumentów

  Link do strony z certyfikatami NC RFG - https://fotowoltaika. eu/do-pobrania/nc-rfg-deklaracje-producentow
  Dla ZEVERSOLARA zauważcie, że tłumaczenie jest tylko dla inwerterów zakupionych w firmie CORAB. Posiadam swoje potwierdzone tłumaczenie, więc jeśli ktoś je potrzebuje proszę o kontakt na PW.Z DODATKOWYCH UWAG DO CAŁOŚCI WNIOSKU
  1. Każda strona musi być ponumerowana
  2. Każda strona, włącznie z certyfikatami musi posiadać parafkę na dole kartki osoby zgłaszającejSchemat przyłączenia mikroinstalacji do sieci. rar - jest to spakowany schemat zaczerpnięty z ENERGA i przerysowany do AutoCADa. Taki schemat ja sam składałem i jest jak najbardziej ok. Najważniejsze to dobrze opisać i rozrysować Waszą instalację oraz sposób przyłączenia. Przy danych rysującego oraz wykonawcy powinna znaleźć się data i podpis.W razie pytań, chętnie odpowiem zarówno w temacie jak i na PW.PS: Z tego co zauważyłem, różne zakłady energetyczne różnie interpretują te dokumenty, natomiast myślę, że to co tutaj podałem będzie albo kompletnym wnioskiem i kompendium wiedzy, albo bardzo dobrym przykładem jak taki wniosek należy sporządzić.

  Attachments:

  • Schemat przyłączenia mikroinstalacji do sieci. rarDownload(42. 38 KB) Punkty: 1 for the user
  • Wniosek do PGE. pdf(3. 73 MB)
 • #2ACCelLevel 22  #2

  Ekstra wytłumaczenie.
  Ja dodam ze swojej strony jak wygląda to w innym rejonie PGE:
  - Tłumaczenie samodzielne. Nikt nie jest w stanie wam udowodnić, że nie jest do oryginalny dokument producenta, byle wyglądało jak oryginał czyli edytujecie PDF w OpenOfice Draw. Wystarczy spojrzeć na dokument do Zevesolar na wskazanej stronie Corab, to jest ręczna przeróbka chińskiego PDFa, możecie sobie to wyedytować i skasować dopisek Corab.
  - Nikt z PGE nie sprawdzał instalacji, nawet jej nie oglądał, tylko wymienili liczniki.Certyfikaty NcRFG mają różne firmy z zagranicznych jednostek certyfikujących typu TUV, na przykład ABB ma, Fronius też.

 • #3KaatarzynkaaLevel 2  #3

  Witam, dopiero zaczynam przygodę z tym zawiłym tematem i mam kilka pytań, jako do Osoby doświadczonej
  Składam wniosek o określenie warunków przyłącza dla wytwórcy w PGE, jakie załączniki muszę przekazać dla fotowoltaiki? Czy konieczne jest znalezienie certyfikowanego elektryka do podpisu, czy same kwalifikacje typu E wystarczą? Będę bardzo wdzięczna za radę

 • #4#4

  Fotowoltaikę można instalować do mocy przyłącza na podstawie zgłoszenia. Czemu chcesz uzyskać warunki?E wystarczy w PGE.

 • #5#5

  Czyli wniosek o określenie warunków nie jest potrzebny, jeśli budynek jest podłączony do sieci i moc przyłącza jest taka sama jak moc przyłączeniowa? Czyli potrzebuje tylko zgłoszenie, schemat instalacji specyfikacje techniczną? Czy powinnam jeszcze mieć jakieś dokumenty z gminy? czy sam akt własności domu i działki wystarczy?

 • #6#6

  Kolega wyżej podał wszystko co potrzeba. Żadnych dokumentów z gminy czy aktów własności nie potrzeba.

 • #7#7

  ok, dziękuję za pomoc, napiszcie mi jeszcze proszę tylko, czy oświadczenie wykonawcy może podpisać mi byle jaki elektromonter z uprawnieniami E? Czy to musi być konkretny elektryk, który ma własną zarejestrowaną firmę?

 • #8Tech132Level 25  #8

  W PGE musi podpisać elektryk mający firmę.

 • #9#9

  Nie musi. Co to w ogóle za wynalazek z tym elektrykiem z własną firmą?Zgodnie z prawem może podpisać dowolna osoba posiadająca kwalifikacje elektryczne w zakresie Eksploatacji.

 • #10malinabend 1#10

  enea akt własności potrzeba i mapka budynku w odpowiedniej skali z zaznaczonymi panelami może być z google mnie odrzucili z tych 2 powodów chociaż płace 30 lat za 2 liczniki na posesji
  Elektryka miałem z uprawnieniami i własną firmą chcieli pieczątke

 • #11#11

  Niestety niewiele osób ma siłę i ochotę aby ich bezprawne zapędy tępić. Ja też sam się czasami poddaję aby zrobić coś szybko i bez straty nerwów.

 • #12#12

  W PGE nie było potrzeby posiadania własnej firmy. Po prostu wpisałem swój numer uprawnień SEP Eksploatacja i tyle Nie było żadnego problemu

 • #13Wlodek22Level 30  #13

  Właśnie wróciłem z innogy w warszawie z mieszanymi uczuciami. Wzięli ode mnie tylko wniosek z ich prostym schematem, karty katalogowe paneli i inwertera i upoważnienie. Nie interesowały ich żadne CE paneli i inwertera, Nc-Rfg, LDV, EMS, ENy, czy akty własności. Nawet dowodu osobistego nikt nie poprosił. Jak bym kebaba pod marketem zamawiał.
  Widocznie wszystko weryfikują z własnych źródeł, bo by tak od ręki przyjmowali wszystko byle PV, trudno uwierzyć.

 • #14#14

  Albo mają zdrowe podejście do tematu. Pewnie z zgłoszeniu był paragraf pt "z pełną odpowiedzialnością... spełnia normy... RfG... IRIESID" (w PGE jest).
  Na dodatek nie można wprowadzić do obrotu na terenie UE żadnego produktu nie spełniającego CE.

 • #15#15

  ACCel wrote:

  - Nikt z PGE nie sprawdzał instalacji, nawet jej nie oglądał, tylko wymienili liczniki.

  Aktualizacja:
  Przy rozbudowie instalacji przyszedł pracownik PGE ze zleceniem "Sprawdzenie prawidłowego działania układu pomiarowo-rozliczeniowego. Rozbudowa".Spisał wskazania licznika, zapytał czy są zabezpieczenia i jakieś inne oczywiste rzeczy, nie oglądał instalacji z bliska.

 • #16#16

  Dziś był telefon w sprawie wymiany licznika, czyli wniosek zaakceptowany i to już po 15 dniach.upd: Licznik wymienili, nikt nic nie sprawdzał, nawet na posesje nie wchodzili. Licznik norax3 z modemem. Nastawiałem się na stres i przepychanki papierkowe, a tu nic.

 • #17domelekLevel 17  #17

  Podłączę się do tematu - planuję instalację ok 10kW - w tym momencie moc przyłączeniową mam 9kW czy muszę podnieśc moc przed złożeniem dokumentów?

 • #18MichałSLevel 31  #18

  Wystąpić z wnioskiem o zmianę mocy przyłączeniowej, albo dostosować instalację do przydzielonej mocy.Sąsiad założył 16 paneli 260W i niestety przy "gościu z energetyki" musiał wzywać firmę, która mu tą instalację zakładała aby odłączyć jeden panel bo przekraczał przydzielone mu 4kW.

 • #19LisciastyLevel 20  #19

  Coś ten sąsiad ściemniał. Jak się zgłosi mikroinstalację, która przekracza moc przyłącza to żaden gościu nie przychodzi tylko dzwonią albo piszą
  że wniosek odrzucony i proszę sobie zwiększyć moc przyłącza. Tak samo z tym odłączaniem panela, już widzę jak facet z PGE czeka aż ktoś przyjedzie panel odłączyć:]

 • #20cuuubeLevel 29  #20

  malinabend 1 wrote:

  enea akt własności potrzeba

  16 miesięcy temu nic takiego nie chcieli - Poznań.

 • #21#21

  Już pisałem mi odrzucili brak aktu własności mam 2 liczniki na posesji oczywiste na mnie jeden 30 lat drugi 50 lat płace rachunki terminowo. Na szczęscie miałem jakiś stary odpis aktu i mi uratowało Energetyka Poznan oddział Szamotuły
  Sam się zdziwiłem

 • #22#22

  Pewnie brakuje im starych dokumentów. Bo w końcu na jakiejś podstawie masz od nich przyłącze.Jakby co to wystarczy im dostarczyć skrócony wyciąg z ksiąg wieczystych dostępny on-line.

 • #23#23

  Tak zgadza się tylko trzeba mieć a jak się nie ma? To trzeba czasu i kasy aby dostać nima od ręki
  Pół wieku brali kasę i nie trzeba było? Teraz nagle potrzeba

 • #24#24

  Widocznie im zależy by zniechęcić i utrudnić na tyle, by innym wybić to z głowy. U mnie jak wyżej ani aktów, ani schematów, ani dowodu osobistego nie chcieli.

 • #25kosmos99Level 38  #25

  A u mnie trzeba bardzo długo czekać na podłączenie.

 • #26sethirLevel 12  #26

  @PLukowiak W szablonie jaki przygotowałeś (dzięki) w kolumnie mocy maksymalnej sugerujesz wpisanie n x moc paneli + dodatnią tolerancję, czyli w moim przypadku dla LR6-60HPH-315M (315W + 5W tolerancji dodatniej) miałbym wpisać n x 320W. Tylko co Ty na to:źródło

  a szczególnie przypadek dla PRIMO 3. 0-1:

  Quote:

  Przyjmijmy dla przykładu, że w zgłaszanej instalacji mamy dwa falowniki:Fronius PRIMO 3. 0-1, do którego jest przyłączonych 12 modułów o mocy 275Wp, tj. 12 • 275 = 3300Wp, czyli mamy klasyczne przewymiarowanie z SM = 110%. Wpisujemy moc maksymalną falownika, czyli 3, 0 kW.
  Fronius SYMO 8. 2-3-M, do którego jest przyłączonych 20 modułów o mocy 275Wp, tj. 20 • 275 = 5500Wp. Mamy niedowymiarowanie z SM = 67% (np. pod przyszłą rozbudowę). Wpisujemy moc maksymalną modułów, czyli 5, 5 kW.

  Patrząc na to jak wytłumaczył to Fronius to w tej kolumnie powinniśmy wpisywać moc falownika jeśli mamy przewymiarowaną instalację.Dla mnie jest to na tyle istotne, że przy mocy przyłączeniowej 5 kW moje 16 szt. LR6-60HPH-315M wytwarzają nominalnie 5, 04 kW a według Twojej sugestii: 5, 12kW no i mam, tym samym przekroczenie przyłączeniowej.Jak zamawiałem panele to się sugerowałem odpowiedzią Froniusa, że jako maksymalną moc bierzemy moc falownika u mnie to 4, 6 kW.

 • #27Slawek K. Level 35  #27

  We wniosku PGE wpisuje sie moc generatora, czyli paneli, a nie falownika.

 • #28#28

  Faktycznie teraz tak patrzę na tą tabelkę na stronie Fronius i mowa jest o części dla falownika nie dla generatora.Czyli pozostało mi zgłoszenie 15 paneli tak aby na dzień dobry wniosku nie odrzucili.Zgłoszenie wysłane. Ciekawe ile zajmie w ENERGA rozpatrzenie i co będzie jeszcze potrzebne poza stertą przesłanych dokumentów.

 • #29User removed accountLevel 1  #29

  Witam,Jak wygląda aktualizacja zgłoszenia mikroinstalacji - a dokładnie wypełnienie tego druku ZM w PGE. (szczególnie 2 strona zgłoszenia: informacje o modułach i inwerterze, co dokładnie wpisać)
  Może ktoś podpowiedzieć

 • #30AT PROLevel 19  #30

  Mam pytanie, czy do mocy zainstalowanej paneli, PGE zalicza tylko ich moc nominalną czy z tolerancją tak jak jest we wniosku tabela 3. 2 moc maksymalna?
  Pytam w kwestii nie przekroczenia 10 kw.

Podczas budowy domu niezbędny jest dostęp do prądu. Agregat posłuży jako rozwiązanie tymczasowe, jednak nie będzie w stanie dostarczyć energii do zasilenia większych urządzeń czy maszyn budowlanych. Z tego względu jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych, należy wystąpić z wnioskiem o przyłącze energetyczne. W jaki sposób to zrobić? Podpowiadamy, jak uzyskać tymczasowe przyłącze elektryczne na czas budowy domu.

Co to jest przyłącze energetyczne?

Wybrałeś projekt domu i chcesz rozpocząć budowę? Jeśli Twoja działka nie jest podłączona do sieci, to musisz jeszcze się wstrzymać. Aby możliwe było przeprowadzenie prac, konieczny jest dostęp do prądu, a to oznacza, że trzeba złożyć wniosek o przyłącze energetyczne. Nie do końca jesteś pewien, o co w tym chodzi? Sprawdź więc najpierw, co to jest przyłącze energetyczne.

Przyłącze energetyczne jest elementem sieci elektroenergetycznej. Łączy ono sieć energetyczną z wybraną instalacją. W przyłączu znajduje się m. in. układ pomiarowy, który służy do rozliczeń z zakładem energetycznym. Instalacja odbiorcy ma określoną moc przyłączeniową, która pobierana jest z systemu dystrybucji energii elektrycznej. Moc ta jest wybrana przez odbiorcę i zawarta w warunkach przyłączenia wystawionych przez operatora systemu dystrybucyjnego (OSD).

Jakie są rodzaje przyłączy energetycznych?

Przyłącza energetyczne różnią się od siebie w zależności od sposobu doprowadzenia zasilenia, ale i liczby faz czy też poziomu napięcia. Ogólny podział dotyczy tego pierwszego aspektu i wyróżnia:

 • napowietrzne przyłącze energetyczne – w tym przypadku mowa o liniach elektroenergetycznych napowietrznych, czyli urządzeniach, przeznaczone do przesyłania energii elektrycznej. Izolację stanowi w nich powietrze atmosferyczne;
 • przyłącze elektryczne kablowe – linie kablowe stosuje się głównie tam, gdzie prowadzenie linii napowietrznych jest niemożliwe bądź dostarcza wielu trudności. Układa się je w gruncie od najbliższego słupa napowietrznej linii elektroenergetycznej.

Do budynków mieszkalnych przeznaczone są przyłącza niskiego napięcia. Ze średnich napięć korzystają m. zakłady przemysłowe.

Jak wypełnić wniosek o przyłącze elektryczne? Krok po kroku

O przyłączenie do sieci elektroenergetycznej może ubiegać się każdy, kto posiada tytuł prawny do korzystania z obiektu. Aby to zrobić, należy złoży odpowiedni wniosek. W jaki sposób to zrobić? Poniżej przeczytasz, jak wypełnić wniosek o przyłącze energetyczne krok po kroku.

 1. Zweryfikuj na terenie którego zakładu energetycznego znajduje się Twoja nieruchomość;
 2. Skonsultuj się z Biurem Obsługi Klienta odpowiedniego zakładu energetycznego, który udostępni aktualny wzór wniosku o wydanie warunków technicznych przyłączenia. Uzyskasz wówczas odpowiedzieć na pytanie, jak wypełnić wniosek o przyłącze energetyczne w PGE czy też innym zakładzie. W większości przypadków wzór wniosku o przyłącze energetyczne znajdziesz także na oficjalnej stronie internetowej wybranego zakładu;
 3. Zawrzyj we wniosku informację o maksymalnej mocy, którą chcesz pobierać z sieci zakładu energetycznego;
 4. Dołącz do wniosku mapę geodezyjną z naniesioną działką i jej położenie wobec sieci energetycznej oraz tytuł własności działki lub budynku (np. akt własności);
 5. Złóż wniosek w wybranym zakładzie osobiście lub pocztowo.

Gdzie złożyć wniosek o przyłącze elektryczne?

Wniosek należy złożyć w zakładzie energetycznym właściwym dla położenia działki. Dla przykładu, wniosek o przyłącze energetyczne Tauron lub wniosek o przyłącze energetyczne Enea znajdziesz w sieci. W niektórych przypadkach skany dokumentów możesz także dostarczyć mailowo.

Chcesz wiedzieć, jakich formalności musisz jeszcze dopilnować? Przeczytaj: Jak zorganizować budowę, aby przebiegła sprawnie i szybko?

Czy przyłącze energetyczne wymaga pozwolenia na budowę?

Bardzo często pojawia się pytanie, czy przyłącze energetyczne wymaga pozwolenia na budowę. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego przyłącze energetyczne nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Co więcej, inwestor ma prawo wyboru procedury pozwalającej na realizację inwestycji.

Przyłącze energetyczne a zgoda sąsiadów

W niektórych sytuacjach możliwe jest doprowadzenie przyłącza z sąsiedniej działki. Wówczas niezbędna będzie jednak zgoda sąsiada na przyłącze energetyczne. Co więcej, zgoda ta musi zostać zawarta także pisemnie.

A co, gdy sąsiad nie wyraża zgody? Niekiedy jedynym wyjściem pozostaje droga sądowa, która ma zagwarantować służebność gruntową polegającą na doprowadzeniu linii energetycznej.

Jak zrobić przyłącze energetyczne?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba najpierw wiedzieć, kto wykonuje przyłącze energetyczne. Jest to zadanie zakładu energetycznego, dlatego też nie należy wykonywać przyłącza energetycznego od skrzynki do domu samodzielnie. Warto jednak znać odpowiedzi na najistotniejsze pytania, na przykład, jaki kabel na przyłącze energetyczne okaże się odpowiedni?

Najczęściej jest to kabel czterożyłowy o przekroju 16 lub 25 mm. Jednocześnie przyłącza muszą mieć 0, 5 m odstępu od drogi dojazdowej.

Jakie przyłącze elektryczne do domu jednorodzinnego?

Zastanawiasz się, jakie przyłącze energetyczne do domu wybrać? Najczęściej zakłada się, że wystarczająca moc przyłączeniowa to 12 kW. Wystarczy ona do zapewnienia działania oświetlenia czy podłączenia urządzeń RTV i AGD. Jeśli chcesz zdecydować się także na kuchenkę elektryczną, to wówczas 12kW może nie wystarczyć. W takiej sytuacji najlepiej zdecydować się przyłącze energetyczne dla domu jednorodzinnego o mocy 16kW.

Jakie przyłącze energetyczne do działki?

To, jakie przyłącze energetyczne do działki będzie niezbędne, zależy od tego, czy jest to działka budowlana, czy działka rolna. Na czas budowy zakłada się tymczasowe przyłącze elektryczne, o którym więcej przeczytasz poniżej. Kiedy dom jest już wybudowany, należy zmienić na ja przyłącze stałe i wybrać taryfę energetyczną przeznaczoną dla domów jednorodzinnych.

Jakie przyłącze energetyczne do garażu?

Przyłącze energetyczne do garażu wymaga zgody zakładu energetycznego, a także uiszczenia jednorazowej opłaty zależnej od mocy, jakiej potrzebujesz. Konieczne będzie również wykonanie odbioru instalacji przez elektryka. Jeśli garaż połączony jest z domem jednorodzinnym, to wówczas taka zgoda nie jest wymagana. Przy ustalaniu mocy przyłączeniowej warto uwzględnić także tę część domu.

Jak uzyskać tymczasowe przyłącze elektryczne na czas budowy domu?

Tymczasowe przyłącze energetyczne ma charakter prowizoryczny, ponieważ wykonuje się je wyłącznie na czas budowy i na koszt inwestora. Aby je zrealizować, konieczne jest także spełnienie odrębnych warunków. Podstawa to wystąpienie z wnioskiem o warunki przyłączenia placu budowy, a następnie podpisanie umowy. Jak dokładnie przebiega ten proces?

Przyłącze energetyczne na czas budowy krok po kroku:

 • Ustal mocą przyłączeniową dla placu budowy;
 • Złóż wniosek o warunki przyłączenia w zakładzie energetycznym;
 • Poczekaj na wykonanie przyłącza placu budowy;
 • Zawrzyj umowę na dostarczenie energii elektrycznej ze sprzedawcą energii.
 • Czy do uzyskania tymczasowe przyłącza na czas budowy potrzebujesz dodatkowych dokumentów? Tak, do wniosku najczęściej trzeba dołączyć szkic sytuacyjny, określający usytuowanie podłączanego obiektu względem istniejącej sieci oraz usytuowanie sąsiednich obiektów.

  Kto jest właścicielem przyłącza energetycznego?

  Przyłącze jest własnością przedsiębiorstwa energetycznego, a więc zakładu, który je założył. Co jednak istotne, urządzenie mocujące tę sieć do budynku należy już natomiast do jego właściciela, a więc zazwyczaj właściciela działki.

  Pojawia się więc pytanie: kto odpowiada za przyłącze energetyczne? Za wszelkie naprawy odpowiada zakład energetyczny, jednak to właściciel działki, na której się ono znajduje, powinien zadbać o utrzymanie go w dobrym stanie.

  Jak długo czeka się na przyłącze energetyczne?

  Chcesz odpowiednio zaplanować rozpoczęcie prac? Musisz zatem wiedzieć, jak długo trzeba czekać na przyłącze energetyczne. Czas oczekiwania na przyłącze energetyczne wynosi od 1 do 5 miesięcy, jednak w praktyce trzeba najczęściej uzbroić się w cierpliwość. W szczególnych przypadkach czas ten może nawet zostać wydłużony. Wiele zależy od aktualnego obciążenia zakładu energetycznego, ale i lokalnych warunków techniczny.

  A co w sytuacji, gdy nie możesz tyle czekać – jak przyspieszyć przyłącze energetyczne? Nie będzie to proste. Możesz uwzględnić prośbę o jak najszybsze przyłączenie we wniosku, ale nie otrzymasz gwarancji jego wykonania przed wyznaczonym terminem.

  Jaki jest koszt przyłącza energetycznego?

  Koszt przyłącza energetycznego zależy od mocy przyłączeniowej. Cena za 1 kW wynosi najczęściej do 200 złotych, przy czym dla domu jednorodzinnego wykonuje się najczęściej przyłącze o mocy 12 kW. Maksymalna cena za przyłącze energetyczne w tym przypadku wynosi więc 2400 złotych.

  Niższa cena za przyłącze energetyczne obowiązuje w przypadku przyłącza napowietrznego. Wówczas cena wynosi od 120 do 140 złotych za 1 kW mocy przyłączeniowej. Oznacza to, że opłata za przyłącze energetyczne o mocy 12 kW wyniesie do 1700 złotych.

  Przyłącze energetyczne – dlaczego jest potrzebne na Twojej budowie?

  Wielu inwestorów zapomina o tak oczywistej rzeczy, jak dostarczenie prądu na czas budowy, a większość niezabudowanych działek budowlanych nie jest przyłączona do sieci. W efekcie niemożliwe staje się wykonanie wielu prac budowlanych. O ile mowa o drobnych pracach wykończeniowych, to wówczas można skorzystać z agregatu. Nie poradzi on sobie jednak z dostarczeniem zasilania do dużych maszyn budowlanych, które nierzadko okazują się niezbędne na placu budowy na etapie budowy fundamentów oraz stanu surowego otwartego. Należy do nich, chociażby pompa do betonu.

  Ponadto, podłączenie się do sąsiada jest w Polsce nielegalne, nawet jeśli dwie strony to uzgodnią między sobą. Taka decyzja zawsze musi zostać zatwierdzona przez dystrybutora energii. Zanim rozpoczniesz prace budowlane, sprawdź najpierw jakie są warunki przyłączenia Twojej działki. Możliwe, że będziesz musiał poczekać nawet kilka miesięcy na podłączenie jej do sieci.

  Wzrastająca liczba samochodów elektrycznych na polskich drogach sprawia, że coraz większym wyzwaniem staje się zapewnienie łatwego dostępu do stacji ładowania w budynkach wielorodzinnych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kierowców, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz Volkswagen Group Polska opracowały przewodniki ułatwiające instalację ładowarek mieszkańcom i zarządcom takich nieruchomości.

  Według prowadzonego przez PSPA oraz PZPM „Licznika elektromobilności”, pod koniec maja 2020 r. po polskich drogach poruszały się 11 658 samochodów osobowych z napędem elektrycznym (BEV i PHEV). Ich kierowcy mieli do dyspozycji 1 173 ogólnodostępne stacje ładowania. W kolejnych latach, przede wszystkim na skutek stopniowego wyrównywania się cen pojazdów elektrycznych i konwencjonalnych, liczba BEV i PHEV znacznie wzrośnie. Na podstawie analiz PSPA ujętych w raporcie „Polish EV Outlook 2020”, w 2025 r. park EV w Polsce może liczyć ok. 440 tys. szt. Według opublikowanego przez PSPA „Barometru Nowej Mobilności 2019/2020”, już 28% Polaków deklaruje, że realnie rozważy zakup pojazdu z napędem elektrycznym w najbliższym czasie (okres 3 lat), zapoznając się z ofertą rynkową w tym zakresie. Większość spośród ankietowanych zamieszkuje budynki wielorodzinne (58, 9%). Z „Barometru…” wynika ponadto, że aż 92% użytkowników pojazdów elektrycznych w Polsce chciałoby mieć możliwość ładowania samochodu w miejscu zamieszkania.

  REKLAMA


  Rozwój elektromobilności sprawi, że zarówno zarządcy, jak i mieszkańcy coraz częściej będą stawać przed wyzwaniem, jakim jest optymalne ustalenie zasad korzystania infrastruktury ładowania zainstalowanej w budynkach wielorodzinnych. Wspomniane zasady powinny uwzględniać zarówno interesy kierowców samochodów elektrycznych, jak i osób nieużytkujących pojazdów tego rodzaju. Co więcej, procedura instalacji stacji ładowania w budynkach mieszkalnych jest tematem nowym i w konsekwencji powodującym szereg wątpliwości, związanych przede wszystkim z interpretacją obowiązujących przepisów.

  W celu przyspieszenia i ułatwienia procesu uruchamiania i korzystania ze stacji ładowania w budynkach wielorodzinnych, PSPA przygotowało profesjonalne poradniki, które opisują całą procedurę krok po kroku. Partnerem obu opracowań - „Przewodnika dla mieszkańców” oraz „Przewodnika dla zarządców” - został Volkswagen Group Polska. W opracowaniach PSPA zaprezentowano m. in. uproszczony schemat procedury instalacji prywatnej ładowarki, nadchodzące zmiany legislacyjne, a także szczegółowo omówiono istniejący stan prawny.

  Instalacja prywatnej infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych możliwa jest zarówno w budynkach jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych, jednak w tym drugim przypadku wymaga podjęcia większej ilości działań o charakterze konsultacyjno-uzgodnieniowym dla pozyskania odpowiednich zgód i utrzymania dobrosąsiedzkich relacji. Z przewodników PSPA wynika, że uruchomienie ładowarki wymaga przede wszystkim weryfikacji czy istnieją warunki techniczne pozwalające na jej zamontowanie. Konieczna jest zatem konsultacja z zakładem energetycznym lub weryfikacja parametrów przyłącza ustalonych w umowie o przyłączenie do sieci. Od strony procesu budowlanego, w standardowych przypadkach, montaż prywatnej stacji ładowania nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę ani dokonywania zgłoszenia do organów administracji budowlanej. Jednocześnie, w przeciwieństwie do infrastruktury ładowania o charakterze ogólnodostępnym, infrastruktura prywatna nie wymaga przeprowadzenia procedury jej dopuszczenia do eksploatacji w drodze badania dokonywanego przez Urząd Dozoru Technicznego.

  Brak nadmiernej ilości wymogów natury regulacyjnej nie oznacza, że do montażu prywatnej infrastruktury ładowania w budynku wystarczy potwierdzenie parametrów technicznych instalacji elektrycznej i warunków umów dostawy energii elektrycznej. Z przewodników PSPA dowiadujemy się, że istotnym elementem całej procedury jest także zgoda mieszkańców będących właścicielami innych lokali we wspólnocie mieszkaniowej lub zarządcy spółdzielni. Ponadto należy ustalić zasady uczciwego korzystania z energii elektrycznej zużywanej na potrzeby ładowania pojazdu elektrycznego. Najlepszym rozwiązaniem, pozwalającym cieszyć się możliwością komfortowego ładowania samochodu elektrycznego w podziemnym garażu lub na parkingu przed budynkiem, jest uprzednie uzgodnienie warunków, jakie będą satysfakcjonujące zarówno dla użytkownika pojazdu, jak i współmieszkańców.

  Ważną rolę w procesie wypracowania takich warunków odgrywają zarządy wspólnot mieszkaniowych i zarządcy budynków. Ich decyzje pozwalają zadbać o poczucie bezpieczeństwa i sprawiedliwych zasad rozliczeń wśród mieszkańców niezmotoryzowanych oraz tych korzystających z samochodów o konwencjonalnych napędach. Z perspektywy zarządców, umożliwienie mieszkańcom dostępu do infrastruktury EV stanowi nowy rodzaj zapotrzebowania w budownictwie mieszkaniowym wielorodzinnym, który przybiera na sile w miarę wzrostu liczby rejestracji pojazdów elektrycznych.

  W przypadku wielu zarządców nieruchomości temat instalacji stacji ładowania wymaga zaznajomienia się od podstaw z procedurami obowiązującymi w tym zakresie. Poradniki przygotowane przez PSPA mają m. za zadanie ułatwić aktywne zaangażowanie się zarządców w realizację kluczowej roli, jaka może im przypaść w rozwoju elektromobilności oraz zaspokajaniu potrzeb mieszkańców. Oba opracowania z jednej strony ułatwiają przeprowadzenie procedur instalacyjnych, zaś z drugiej umożliwiają rozstrzygnięcie potencjalnie spornych kwestii związanych z użytkowaniem ładowarki oraz dokonywaniem rozliczeń związanych ze zużyciem energii. Zarówno „Przewodnik dla mieszkańców”, jak i „Przewodnik dla zarządców” dostępne są nieodpłatnie do pobrania na stronie internetowej Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.

  Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych ul. Fabryczna 5A 00-446 Warszawa
  biuro@pspa. pl
  https://pspa. pl/

  Procedura instalacji Cables To Go 29970

  Bezpośredni link do pobrania Procedura instalacji Cables To Go 29970

  Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

  Ostatnia aktualizacja Procedura instalacji Cables To Go 29970